Organik tarımın birinci önceliği üretimde organik gübrelerin kullanılmasıdır. yıllarca kimyasallarla bozulan toprağın onarılmasını sağlamanın dışında yüksek verim alınmasını sağlayan solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? Konusunda merak edilenleri bulabileceğiniz yazımızı baştan sona okumanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle bu değerli yatırımı yapmaya karar verdiyseniz çok isabetli bir seçim yaptığınızı hemen belirtelim. Çünkü solucan gübresi son yılların oldukça popüler bir tarım metodu ve pazar sorunu bulunmuyor. Giderek artan toplum bilinci artık organik tarıma doğru gidişin zorunlu olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni öncelikle kimyasallarla yapılan tarımın başta insan sağlığı olmak üzere çevre üzerinde önemli derecede olumsuz bir tablonun ortaya çıkarmasıdır. Üstelik bu kimyasal maddeler her yıl toprağı daha fazla tahrip ettiğinden bir sonraki yıl çok daha fazla kimyasal gübre kullanımına yol açıyor. Oysa solucan gübresinde böyle bir risk yoktur. Dünyada solucan gübresi üretiminde tercih edilen iki yöntem bulunuyor. Bunlardan zeminde yapılanı ve ayaklı reaktör sistemi arasında bizim tercihimiz zeminde solucanları rahatsız edecek ve diğer olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlayacak ayakta reaktör sistemidir.

Solucan Gübresini Her Yıl Azaltarak Kullanıyorsunuz

Solucan gübresinin çok önemli bir avantajı da her yıl daha az oranda kullanılmasıdır. Dolayısıyla her geçen yıl daha fazla gübre harcaması yapmak yerine bir önceki yıldan daha az gübreyi toprağa kazandırarak maliyetin önemli derecede aşağı çekilmesini sağlayabilirsiniz. Buda ister istemez çiftçi açısından büyük bir kazanca dönüşüyor. Bunun dışında solucan gübresi üretimi yapabilmek için ilk etapta en az 10 1000 solucana ihtiyaç duyacaksınız. Tabi tesisin modern şartlarda kurulması şartı ile. Bu noktada birinci öncelikleriniz;

  • Eğer standart 10.000 solucanla başlanacaksa en az 100 metrekarelik bir alan

  • Ayaklı Reaktör kurulumu (zeminde yapılan üretimi önermiyoruz ayaklı reaktör yerden yüksekte kurulmaktadır)

  • Çok iyi bir toprak seçimi ve solucanları beslenmeleri için gerekli şartların sağlanması

  • Solucanların beslenmesi için gerekli mama eğitimleri

  • Hammadde ihtiyaçlarının tam olarak üreticiye aktarılması

Gibi birçok ayrıntının yerine getirilmesi gerekecektir. En uygun fiyatlarla solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? Konusunda aklınıza takılan her şeyi günün her saatinde açık olan iletişim adreslerimizden temin edebilirsiniz. sizlere yardımcı olmaktan firmamız sizlere optimum çözümleri sunmaktan mutluluk duyacaktır.

Etiketler:, , ,
Paylaş

leave a comment

E-posta Adresinizi giriniz. Gerekli Alanlar İşaretlendi